Bireysel Psikoterapi Merkezi Seçimi

Bireysel Psikoterapi Merkezi Seçimi

Günümüzde birçok birey ve aile hayat şartlarının getirdiği nedenlerden ötürü bazı dönemlerde psikolojik ve ruhsal problemler yaşamaktadır. Bu dönemlerde bir uzman ile görüşmek ve profesyonel destek almak sürecin daha rahat bir şekilde atlatılması açısından oldukça önemli bir husustur.

Bu nedenle bireysel psikoterapi tedavi yönteminin de yer aldığı birçok tedavi şekli ile kişi veya ailelerin yaşadığı problemler çok daha kolay bir şekilde atlatılmakta ve kişiler sağlığına kavuşmaktadır. Bu noktada belirtmek gerekir ki bireysel bir şekilde psikolojik destek almak kadar birlikte yaşayan ya da evli olan kişilerin de birbirlerini daha iyi anlayabilmeleri ve aralarındaki ikili problemleri daha rahat bir şekilde çözebilmeleri adına çift psikolojisi desteği almak da son derece gereklidir.

Bireysel Psikoterapi Amaçları

Kişinin ve psikolojik destek aldığı uzman kişinin birebir olarak konuştuğu ve problemlere çözüm aradığı yönteme bireysel psikoterapi denmekle birlikte bu tedavi yönteminin birçok amacı bulunmaktadır.

Bu amaçlar arasında;

  • Kendini iyi ifade edemeyen kişilerin problemlerini birebirde çözebilmek
  • Duygusal ve ruhsal problemlerin üstesinden gelmek
  • Kişi ve aile ilişkilerini düzenleyerek çok daha sağlam bir toplum yapısı ortaya çıkarmak
  • Kişiye hayatını etkileyecek önemli kararlar aldırmak ve hayatına yön vermek
  • Psikolojik ve ruhsal sorunları ortadan kaldırmak
  • Kişinin kendisini ve çevresini daha rahat anlamasını ve yorumlamasını sağlamak
  • Empati ve öz bilinç duygusunu geliştirmek gibi kişi veya aile temelli amaçlar yer almaktadır.

Kimler İçin Bireysel Psikoterapi

Her tedavi yönteminde olduğu gibi her kişide de aynı tedavi uygulaması yapmak son derece yanlıştır. Bireysel psikoterapi yönteminin uygulanabileceği kişiler arasında; çevresine karşı kendisini iyi ifade edemeyen ve sorunlarını başkalarına anlatmak istemeyen kişiler, psikoloji danışmanının sadece kendisine odaklanmasını ve ilgilenmesini isteyen kişiler ve daha çok kendi içsel durumuyla ilgili sorunlar yaşayan hastalar için bireysel psikoterapi tedavi yöntemi oldukça faydalıdır. Yukarıda bahsedilen sorunları yaşayan birey ya da ailelerin Kurtköy psikolog gibi bireysel psikoterapi merkezlerinde tedavi olabilmeleri mümkündür.

Bireysel Psikoterapide Ne Konuşulur?

Bireysel psikoterapi seanslarında hemen her konu üzerinde konuşulur. İlk olarak doktor hastasının karakterini ve hayatını öğrenir. İki tarafın birbirini tanımasının ardından uzman kişi hastanın kendi ihtiyaçlarını ve eksik olduğu noktaları belirler. Bu noktada hastanın çevresine karşı iade edemediği sorunları ve dertlerini dinleyen uzman kişi gerekli tedavi usullerini hastasına anlatır.

Bunun haricinde hastanın endişeleri ve korkuları giderilmeye çalışılarak hastanın hayata daha olumlu ve pozitif bakabilmesinin sağlanması amaçlanır. Hasta doktor gizliliği çerçevesinde konuşulan her şey doktor ve hasta arasında kalmakta ve 3. bir kişi ile paylaşılmamaktadır. Dolayısıyla bu mahremiyet içerisinde hasta kendisi ya da çevresi ile ilgili hemen her konuyu uzman doktoruyla konuşabilmekte ve böylece kendisi için en doğru olan kararı alabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.