Çift terapisi

Çift terapisinin özünde eşinizle aynı ortamda buluşarak ve tarafsız bir kişi ile birlikte sorunlarınızı anlamak ve çözüm üretmek için birlikte çalışmanız yatar. Çift terapisi bireysel duygulara, ihtiyaçlara, arzulara değil, iki kişinin arasında yaşanan etkileşime yoğunlaşır.  Amaç kimin haklı ya da kimin haksız olduğunu tesbit etmek değil, her iki tarafa da eşit zaman, dikkat ve saygı göstererek anlamaya çalışmaktır.

Pendik Tuzla Çift Terapisi İle Hayatınıza Huzur Gelsin

Günümüzün en büyük sorunu, karşılıklı yapılan iletişimde çeşitli sıkıntılar yaşanmasıdır.İnsanlar giderek sorunlarını daha az konuşmaya ve içlerine kapanmaya başlıyorlar.Bu durumda beraberinde çeşitli sıkıntı ve sorunların yaşınmasına sebep olmaktadır.Bir çok evlilik veyahut yeni başlayan ilişkiler sadece karşılıklı iletişim sağlanamadığı için maalesef son bulmaktadır.Kaldı ki yaşanan bu sorunların çoğu zaman oldukça küçük bir olaydan meydana geldiği ve bu olayın zamanında çözüme kavuşturulamayıp, kar topu gibi büyümesi sebebiyle başka sorunlara da sebebiyet verdiği görülmektedir.Çift terapisi işte tam bu noktada devreye girmekte ve uzun zamandır giderek birbirine yabancılaşmaya başlamış ve karşılıklı olarak birbiriyle konuşamaz olmuş çiftleri ,sadece birbirlerini anlayarak ve dinleyerek sorun olarak gördükleri bir çok şeyin nasıl üstesinden geleceklerini gözler önüne sermektedir.

Çift Terapi Merkezi Odak Psikoloji

Her türlü psikolojik sorununuz için bizi tercih edebilirsiniz. Sizin için sunduğumuz profesyonel hizmetler vardır.

Profesyonel hizmetlerimiz şunlar olmaktadır;

  • Aile terapisi
  • Cinsel terapi
  • ADHD dikkat ve hiperaktivite moxo testi
  • Çocuk ve ergen psikoterapisi
  • WİSC 4 zeka ve gelişim testi
  • Bireysel danışmanlık

Bunlar size profesyonel olarak sunduğumuz hizmetlerdir. Cinsel terapi genellikle çiftler için uygulanmaktadır. Çiftler için ise çift terapisti bulunmaktadır. Hiperaktivite, dikkat ve zeka testlerimiz de etkili ve doğru sonuçlar vermektedir. Bunların yanı sıra bireysel danışmanlık için de bizi tercih edebilirsiniz.

Çift Terapisi Pendik

Aralarında çeşitli sorunlar olan çiftler, terapistlere başvurmaktadırlar. Çift terapilerinin amacı, çiftler arasındaki esas sorunu doğru bir şekilde tespit etmek ve uygun tekniklerle bu sorunu çözmektir. Çift Terapisi Pendik uzmanı bireysel duygularla ve isteklerle ilgilenmez. İki kişi arasındaki duygularla ve etkileşimle ilgilenir. Çift terapistleri iki tarafa da objektif bir şekilde yaklaşarak sorunu anlamaya çalışır. Düzenli terapilerle çiftler arasındaki sorunlar çözülür.

ÇİFT TERAPİSİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle belirtmek gerekir ki çift terapisi oldukça hassas ve incelikli bir iştir.Doğru ve güvenilir bir terapistle çalışılmadığında istenen sonuçları tam olarak veremeyebilir.Bu sebeple ilk önce işini iyi yaptığından emin olunan,gizlilik ve çeşitli etik konulara dikkat eden doğru terapistin bulunması gerekmektedir.İlk aşamada terapiste güven ön koşul olarak görülmektedir.Ardından çiftin terapiye katılma konusunda mutabık olması diğer önemli hususlar arasındadır. Terapist çiften bütün seansları boyunca tam bir şeffaflık ve dürüstlük beklemektedir. Çiftler seans boyunca gerçek düşünce ve fikirlerini ne kadar çok anlatır ve birbirlerine karşı dürüst olurlarsa seans o kadar başarıya ulaşır. Bu bağlamda terapist bozulan ilşkinin en temelinde yatan sebep olan iletişimsizliği yeniden doğru iletşime doğru dönüştürmeyi amaçlayan teknikler kullanır.Terapiye katılan çiftlerin genellikle en ufak sorunları bile çok büyüttükleri ve birbirleriyle bu sorunları paylaşmadıkları anlaşılır. Bunun sebebi en başta yanlış kurulmuş karşılıklı iletişim sebebiyle, çiftlerin iletişimlerini ya tamamen kesmesi veyahut oldukça sınırlı bir düzeye indirmeleri sebebiyle karşılıklı yaşanan çeşitli gerginlikleridir. Terapistin ilk amacı bu gerginliği ortadan kaldırarak yeniden sağlıklı bir iletişim zemini oluşturarak, çiftlerin birbirlerine duygusal olarak yeniden yaklaştırmaktır. İletişimsizlik sorununu çözmek amacıyla terapist, çifte çeşitli yönlendirici sorular sorar.Ardından olayın temeline iner ve çiftin o sorunla yüzleşmesini sağlar. Böylece var olan bütün duygular açığa çıkar ve karşılıklı olarak rahatlama sağlanır.

ÇİFT TERAPİSİ GEREKLİ MİDİR?

Hiç şüphesiz bir ilişkinin sürekli güllük, gülistanlık olması düşünülemez. Zaman zaman çeşitli sorunlar ve  tartışmaların yaşanması kaçınılmazdır. Bu gayet doğal ve insani bir durumdur.Burada altının çizilmesi gereken önemli nokta tartışma esnasında karşılılı saygıyı kaybetmeden düzeyli bir tartışma yapmak ve yıkıcı olmamak gerekmektedir.Aslında her tartışma ilişkiyi kurtarmak için bir fırsattır ve ilişkilerimizi yeniden sağlıklı bir duruma getirmek için bu tartışmaları kendi yararımıza kullanabiliriz.Ancak çiftler maalesef çoğu durumda bu farkındalık düzeyinde olmuyor. Bu durumda mutlaka profesyonel bir yardım kaçınılmaz bir hal alıyor. Şunu çok iyi belirtmek gerekir ki ister evliliğiniz olsun ,isterse yeni başlayan bir ilişkiniz farketmez eğer çift olarak evliliğinizi veya ilişkinizi kurtamak istiyorsanız çift terapisi, aile terapisi veyahut evlilik terapisini mutlaka almak zorundasınız.

Unutulmamalıdır ki sorunlu olan bir ilişkinin içerisinde bir çok etmen vardır.İki farklı insan ve onların olayları kendi açılarından yorumlamaları ,kendilerine has geçmiş yaşamları ,kendilerine ait doğrular ve inandıkları çeşitli öğretiler vardır.Terapist bütün bu farklılıkların farkındadır ve bu durumun çift tarafında da anlaşılmasını sağlamaktadır. Böylece çiftin ilişkilerinde karşılılı olarak biribirlerine ördükleri duvarlar yıkılır, duygusal blokajlar çözülür. En nihayetinde çiftler, sorunlar ortadan kalktığı için duygusal olarak yakınlaşmaya ve yeniden birbirine bağlanmaya başlarlar.