Çift Psikolojisi Nasıl Çalışır? Sağlıklı İlişki

Çift Psikolojisi Nasıl Çalışır? Sağlıklı İlişki

Çiftler arasında sağlıklı bir ilişki kurabilmek, mutlu ve sağlıklı bir yaşamı bir arada sürdürebilmek pek kolay değil. Her şeyin yolunda gittiği durumlarda bile bazı dönemlerde çiftlerin hayatlarında değişimler ve buna bağlı olarak sorunlar yaşanabiliyor. Böylesi durumlarda profesyonel yardıma başvurmak artık eskisinden daha yaygınlaşmış durumda. Profesyonel yardımda Kurtköy psikolog çift terapisi uygulamaları ile ihtiyaç duyanların yanında.

Çift Terapisi Nedir?

Çift psikolojisi hayatın her döneminde çiftlerin birbirleriyle olan ilişkilerinde yaşadıkları sorunlarla ilgilenir. Bu tarz sorunları profesyonel yardım alarak çözmek için çift terapisine başvurulabilir. Çift terapisine eşler birlikte ya da ayrı ayrı seanslara katılabilirler. Seansların ne şekilde düzenleneceğine terapist karar verir.

Ancak her zaman olduğu gibi çiftlerin her birinin terapiye gönüllü katılımları esastır. Zaten çift terapisinde amaç da çiftlerin var olan sorunu tanımlayıp birlikte çözmelerine olanak yaratmaktır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki mutlu çiftlerin çocuklar da mutlu olmakta ve gelecekte mutlu ilişkiler yaşayabilmektedir. Ayrıca mutlu bir birliktelik bireylerin onların fiziksel sağlıklarını da olumlu yönde etkilemektedir.

Çift Terapisine Hangi Durumlarda Başvurulabilir?

Çiftlerin ilişkilerine dair hemen hemen tüm sorunlar çift terapisini ilgilendirir.

Bu konuları kısaca söyle özetleyebiliriz:

  • Çiftlerin iletişim sorunları yaşadığı durumlarda,
  • İlişkide şiddetin çeşitli biçimleri var olduğunda,
  • Çiftlerin farklılıklarının ilişkide sorun yarattığı durumlarda,
  • İlişkide cinsel sorunlar yaşandığında ,
  • Ayrılık, aldatma, boşanma benzeri sorunlar yaşandığında çift terapisine başvurulabilir.

Bunun yanında bağımlılık gibi çift terapisinin konusu olabilecek ancak tek başına çift terapisi ile çözülemeyecek sorunlar da alanın konusuna girer.

Bireysel Psikoterapi ve Çift Terapisinin Farkı Nedir?

Bireysel psikoterapi tek bir bireyle onun hayatında yaşadığı sorunlarla ilgilenir odağında da terapiye başvuran kişinin kendisi bulunur. Çift terapisi ise bundan farklı olarak başvuran kişilerin ilişkileri ile ilgilenir. Her ne kadar her ikisinde de bireysel çözümler söz konusu olsa da çift terapisinde bir kişi ile çözüme ulaşmak pek mümkün olmaz. Bu nedenle burada suçlu ya da masum kimse yoktur. Ortada sorun varsa çözüm de ortaklaşarak çözümden geçer, terapist ise bu yolun bulunmasına yardımcı olur.

Sağlıklı İlişki İçin Evlilik Öncesi Danışmanlığa Başvurulabilir

Evlilik gibi zor bir yol çıkarken çiftlerin evlilik öncesi danışmanlığa başvurmaları da sıklıkla rastlanır olmaya başladı. Çiftlerin birbirlerini daha iyi tanımaları ve ilişkilerinin sağlam bir zemine kurulması açısından evlilik öncesi danışmanlığın yardımı yadsınamaz. Ayrıca evlilik yolunda karşılaşılması muhtemel sorunlar ve bu sorunlarla nasıl baş edilebileceğine dair çiftlerin hazırlıklı olması açısından da danışmanlığın rolü büyük. Ülkemizde henüz böyle bir uygulama olmasa da kimi ülkelerde evlenmek için başvuran çiftlere evlilik öncesi kısa bir eğitim de verilmekte. Ülkemizde ise çiftler istedikleri takdirde bu desteği dışardan profesyonel yardım alarak sağlamakta.

Leave a Reply

Your email address will not be published.