Çocuk Terapisi Süreçleri

Çocuk Terapisi Süreçleri

Çocuk terapisi; belirli süreçler içerisinde gerçekleşmesi gereken, çocuğun yaşadığı sorunlarla ve travmalarla başa çıkmasına yardımcı olan, geliştirici nitelikteki eğitimlerdir. Bu eğitimler ve terapiler, alanında uzman olan kişiler tarafından verilmesi gereken eğitimlerdir. Konu hakkında; çocuk terapisi süreçleri nelerdir, bu süreçler nasıl işler, gibi konuların bilinmesi gerekir.

Çocuk Terapisi Süreçleri Nelerdir?

Çocuk terapisine yönelik farklı süreçler vardır. Bu süreçler, genel olarak terapi verecek eğitim uzmanı veya psikolojik rehber tarafından belirlenir ve çocuk için uygulanır.

Bununla beraber, terapi süreçleri şu şekildedir:

  • Sorunun tespit edilmesine yönelik olan ve çocuğun ilgi duyduğu alanlara yönelik terapi aşaması, sürecin ilk kısmıdır.
  • Sorun tespiti yapıldıktan sonra, çocuğun iç dünyasında sorunla yüzleşmesini sağlayacak terapi aşaması, sürecin ikinci kısmıdır.
  • Üçüncü ve son terapi aşaması ise, tespit edilen sorundan sonra çocuğun bu durumdan kurutulması için uygulanacak kurtulma terapisi vardır.

Bu aşamalar, çocuğun terapi almasında izlenmesi gerekir.

Çocuk Terapisi Süreçleri Nasıl İşler?

Sağlıklı bir çocuk psikolojisi ve gelişimi için uygulanmak istenen terapi, adım adım uygulanması gereken bir süreçtir. İlk olarak, anne ve baba tarafından alınan bilgilerden sonra; çocuğun hangi alanlardan keyif aldığı belirlenir. Daha sonra, keyif alınan alanlara yönelik olarak terapi şekli tespit edilir. Bu terapiler arasında; oyun terapisi, resim terapisi, konuşma terapisi, şarkı terapisi, okuma terapisi gibi seçenekler bulunur.

Uygun olan seçildikten sonra, terapi verecek danışman rehberinde terapi içerikleri uygulanmaya başlanır. Her aşama tek tek uygulandıktan sonra, çocuğun kaydetmiş olduğu ilerlemeler değerlendirilir ve terapiye verilmesi gereken şekil daha net çizilir. En son aşamada sorunun ortadan gaziantep escort kaldırıldığı gözlemlenir.

Çocuk Terapisi Süreçleri Ne Kadar Zamanda Tamamlanır?

Her çocuğun yapısı, sorunlar karşısında vermiş oldukları tepkiler ve bu sorunu aşma süreleri oldukça farklıdır. Bu nedenle, terapi sürecinin ne kadar zaman içerisinde tamamlanacağı da değişken bir konudur. Bazı çocuklar için bir ay içerisinde tamamlanan terapi süreci, bazı çocuklar için bir yıllık süreci gerektiren bir durum olabilir. Bu yüzden; ortalama olarak bir ay ile iki sene içerisinde terapi sürecinin tamamlanacak olduğu bilinmelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.