Online Terapi

Pendik Online Terapi Merkezi

Merhaba,

Özen gösterdikçe üstesinden gelebileceğimiz hassas bir dönem yaşıyoruz. Umudumuzu ve enerjimizi yüksek tutmalı ve biraz kendimizi, amaçlarımızı sorgulamalıyız belki de. Ailemize ve sevdiklerimize daha çok özen göstererek daha güçlü geçirebiliriz bu belirsizlik sürecini. Sonrası İçin hayatımızı, değerlerimizi gözden geçirip; Bana anlam katan ne? Bundan sonra neyi – neleri daha fazla önemsemek istiyorum? diye düşünebilmek için bu günleri iyi bir fırsata çevirebiliriz umudu taşımaktayım.

Değerli danışanlarım günümüz koşulları nedeniyle Tuzla, Kartal, Pendik bölgesinde alternatif görüşme planlaması yapma ihtiyacı oluştu.

 • Bireysel ve özel araç kullanan danışmanlarımla var olan randevunuz İçin ister ofise gelebilirsiniz hijyen ve mesafe düzenlemesine özen göstererek normal seans yapabiliriz.
 • Veya da Watsapp üzerinden ev koşullarınız uygun ise evinizden seans yapabiliriz.
 • Veya da seanslarınızı 30 Mart sonrası İçin yeniden oluşturabilecek şekilde bizimle irtibata geçebilirsiniz.
  Geçecek, Sevgilerimizle ODAK PSIKOLOJI

Günümüzde değişen Dünya ile birlikte daha önce insanlığın hiçbir zaman sahip olamadığı rahatlığa ve kolaylığa ulaşmış bulunmaktayız.Özellikle internet ve bilgisayarlarımız vasıtasıyla alışverişten,hazır yemeğe tutunda bir çok işimizi oldukça rahat bir şekilde hallledebilmekteyiz.Son zamanların popüler tabiri ile Dünya artık internet ile bir köy haline gelmiş durumdadır.Covid-19 salgını sebebiyle evlerimizde gönüllü karantina altında kaldığımız zor günlerde
teknolojinin faydalarını daha fazla idrak etme şansıda bulduk.

Elbette internet ve bilgisayar yardımıyla çeşitli iş alanlarında da uzunca bir süredir hizmet verilmektedir.Piskolojik danışmanlık alanında hizmet verdiğimiz online terapide bunun en güzel örneklerindendir.Peki online terapi nedir ve kimler için uygundur soruları akla gelmektedir.Bu yazımızda kısaca online terapi hakkında danışanlarımızın aklına takılan sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Online Terapi Nedir?

Kısaca tanımlamak gerekirse pendik online terapi, danışanlarımıza verilen psikoterapi seanslarının internet üzerinden verilmesidir.Günümüz Dünyasında giderek artan yanlış ve çarpık sosyal ilişkiler içerisinde olan kişilerin yoğun iş temposu veya yaşadığı yerde psikolog bulamayan kişilerin ilk tercih sebepleri arasında yer alır. Online terapinin ;yazılı,sözlü ve video görüşmesi şeklinde bir çok yöntemi
mevcuttur. Ancak en çok tercih edilen video görüşme yöntemidir. Danışanlarımızın kafasını karşıtıran bir başka soruda online terapinin faydalı olup ,olmadığına yönelik endişeleridir.Uzun yıllardır Dünya’nın çeşitli ülkelerinde kullanılan online terapi ,yapılan çeşitli araştırmalar sonucu etkinliği kanıtlanmış bir yöntemdir.Bu bakımdan danışanlarımızın endişesini gerektirecek herhangi bir bulgu yoktur.

ONLİNE TERAPİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Bu yöntemin kimler için uygun olduğuna yönelik genel bir çerçeve çizecek olursak ; özellikle yüz yüze bir psikolog ile görüşme imkanına çeşitli sebepler yüzünden sahip olamayan kişiler için uygundur diyebiliriz.Daha özele inecek olursak ;

 1. Yoğun iş temposu sebebiyle ofis saatleri ,bir psikolog ile yüz yüze görüşmeye engel teşkil eden kişiler ,
 2. Coğrafi konumu sebebiyle istediği psikolojik danışmana ulaşma imkanı bulunmayan kişiler ,
 3. Kendi özel yaşam şartları sebebiyle ulaşamayanlar ,
 4. Yurtdışında yaşayan ve anadilinde psikolojik danışmanlık hizmeti almak isteyen vatandaşlarımız için ,
 5. Psikolojik anlamda dışarıya çıkamayacak durumda olanlar .Örnek vermek gerekirse ; ağır bir depresyon geçirenler,yüksek anksiyete bozukluğu olanlar veya sosyal fobi sebebiyle insanların içine çıkamayan ve kendini ifade etme konusunda zorlanan kişiler için ,
 6. Fiziksel olarak felç vb bedensel engeller sebebiyle sıkıntısı olanlar ,
 7. Evlilik terapisi,ilişki terapisi olarak bu yöntemi kullanmak isteyenler ,
 8. Elbette Covid-19 salgını sebebiyle değişecek Dünya’da sosyal mesafesini korumak isteyen ,
 9. Kişiler için uygun bir yöntem olduğu söylenebilir.

ONLİNE TERAPİ KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR?

Kısaca belirtmek gerekirse ;

 1. Kendisine veya başkalarına zarar verme eğilimi yüksek olan kişiler ,
 2. Madde bağımlılığı olanlar ,
 3. Psikotik semptonları bulunanlar ,

Online terapi için uygun olmayan kişiler arasında sayılabilir.

ONLİNE TERAPİ NELERİ KAPSAR?

Öncelikle belirtmek gerekir ki online terapi tedavisi ile her danışan uygun değildir. Bu kapsamda bizden online terapi almak isteyen danışanlarımız ile bir ön görüşme yapılır.Danışanımızın durumu ve problemi değerlendirilerek ,online terapiye uygun olup olmadığına karar verilir.Bu aşamada danışanlarımızın sorduğu bir başka soru ise online terapinin “mahremiyet ve gizlilik” ilkelerine bağlı olarak yapılıp,yapılmadığıdır.Online terapi sırasında yapılan görüşmeler sadece danışan ile danışman arasında kalır ve yüz yüze yapılan normal seanslarda geçerli olan bütün etik kuralların hepsi , online terapi seanslarında da sağlanmaktadır. Online terapi ,psikolojik destek anlamında hemen hemen akla gelebilecek her konuda yardımcı olur.Bunlardan bazılarından kısaca bahsedecek olursak ; duygu durum bozuklukları,depresyon,sosyal fobi bozuklukları,panik atak, obsesyon,takıntılı düşünce,obezite ve her türlü bağımlılık vb daha bir çok konuda yardımcı olunur.