Çocuklarda Şiddet Davranışları

Çocuklarda Şiddet Davranışları

Saldırganlık dürtüsel olup, insan doğasından meydana gelen davranışlardan birisidir. Fiziksel olabildiği gibi karşı tarafa sözlü olarak da verilebilen tepkilerden oluşur. Çocuklarda şiddet davranışları da bu eksende farklılaşarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklarda çok sık karşımıza çıkabilen saldırganlık ve şiddet davranışları ileriki dönemlere dek uzayabilmektedir. Ergenliğe dek uzanabildiği görülen bu süreç ciddi tahribatlara yol açabilmektedir. Çocukluk döneminde belirli davranışlar ile ayırt edilen fiziksel tepkiler verilmektedir. Bunlar ağlama, kızgınlık, vurma gibi basit ve oldukça dürtüsel hareketlerdir. Kızgınlık ve çeşitli öfke davranışlarının eşlik ettiği hareketler saç çekme bir şeyler fırlatma şeklinde de görülebilmektedir. Bazı durumlarda ise çocuklar sözlü saldırılar yaparak kendilerini daha iyi hissedebilmektedir. Bu konuda eğilime sahip olmak çocuklarda ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Aile ve sosyal hayatta; özellikle eğitim hayatında ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Bu nedenle erkenden fark edilerek çözüm yollarının belirlenmesi, bu yolda gerekli adımların atılması çok önemlidir.

Çocuklarda Şiddet Eğilimi Nasıl Anlaşılır?

Saldırganlık ve şiddet eğiliminin çok çeşitli nedenler olduğu görülmektedir. Birden çok nedene sahip olan bu davranışlar dürtüsellikten çıkarak farklı bir kimliğe büründüğünde daha tehlikeli olmaktadır. Bu kimlik saldırganlığın artık ifade şekline dönüşmüş olduğu aşamadır. Erkenden bunu fark ederek çocuğun hayatını zorlaştırmasına engel olmak mümkündür. İlerlediği durumlarda ise doğru bir tedavi ile kısa sürede sonuç alınabilir aşamaya gelinmektedir. Çocuklarda şiddet eğilimi nasıl anlaşılır bakılacak olursa benzer özelliklere bakıldığı takdirde tespit yapılabildiği görülmektedir. En doğru analiz için bir uzmandan yardım almak gerekiyor olsa bazı davranışlar çocuğunuzun bu konuda eğilimli olup olmadığını anlamanıza yarayabilir. Şiddet eğilimine sahip olan çocuklar özellikle anlaşılma konusunda sıkıntı çekmektedirler. Çevresindekilerin, özellikle ailesinin kendisini anlamadığını düşünerek öfkeli bir tavra bürünürler. Size ve akranlarına karşı öfkeli davranışlar; olumsuz ilişkiler gözlemlediğiniz takdirde bu konudan şüphe duymaya başlayabilirsiniz.

Çocuklarda Şiddet Eğilimi Tedavisi

Çocuklarda görülmekte olan ısırma, yatağını ıslatma, tükürme, saçlarını yolma, kavga, cisimler fırlatma gibi şiddet eğilimi gösteren davranışlar bulunabilir. Bunlar aileler için endişe verici olmakla birlikte çocuğun hayatında zorluklar yaşamasına; okul ve akranları ile ilişkisinin çok kötü olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle uzman bir çocuk psikoloğu ile iletişime geçerek sizin için en doğru tedavi yöntemlerinin bir an önce uygulanmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklarda şiddet eğilimi tedavisi için bazı basit adımlar ile çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz;

  • Çocuğun hisleri ve davranışları hakkında konuşması için teşvikte bulunmak
  • Çocuğun hangi durumlarda salgınlaştığı tespit edilerek bunları kaldırmak
  • Şiddet söz konusu olan televizyon ve sosyal medya içeriklerine ulaşmasını engellemek
  • Çocuğa asla şiddet uygulanmamalı uygun iletişim seçenekleri benimsenmelidir
  • Saldırgan davranışlara ılımlı bir tavır göstermeyip empati duygusunu geliştirmek üzere etkinlikler yapmak gibi seçenekler, sizin ve çocuğunuz için gerekli olan süreçte sizlere yardımcı olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.