Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kişiler ile var olan ilişkide olayları algılayış ve düşünüş biçiminde bir bozukluk olan ve kronik bir rahatsızlık olarak kabul edilen bu durum Antisosyal kişilik bozukluğu olarak ifade edilmektedir. Bu kişiler halk arasında psikopat olarak da isimlendirilmektedir. Bu tür vakaların görüldüğü bireylerde yargı değerlerinde bir eksiklik görülmektedir. Bu kişiler erdem denen doğru ve yanlışı ayırma konusunda becerikli değillerdir. Hak çiğneme, zarar verici davranışlarda bulunma gibi olaylar ile çok sık karşılaşılır. Aynı zamanda bu tür bir tanının konduğu bireyde alkol ve madde bağımlılığına da rastlanmaktadır. Yalan söyleme ve dürtüsel davranma eğilimi oldukça fazla olan bu kişiler ihtiyaçlarının istedikleri anda karşılanmasını isterler.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Olanlar Hangi Belirtileri Gösterir?

Antisosyal kişilik bozukluğu belirtileri konusunda da dikkatli davranmak gerekiyor. Çocukluk ve ergenlik döneminde karşılaşılan bu durum iş, okul ve sosyal hayatta da kendini gösterebilmektedir. Bu tür davranış bozukluklarının üzerinde çokça durulmasının sebebi bireyler kriminal davranışlar sergilemesinden kaynaklanmaktadır. Diğer konulara göre uzmanlar, bu konu hakkında daha fazla çalışma yaparlar.

  • Pervasızlık
  • Yalan söyleme eğilimi
  • Dürtüsel hareket etme
  • Saldırganlık
  • Karşı cinsle iletişim ve ilişki kuramamama
  • Başkalarının haklarına saygı göstermeme
  • Verilen görevleri yerine getirmeme
  • İyi bir anne ve baba olmakta zorluk çekme
  • Acı, sıkıntı gibi durumlara karşı tahammülsüzlük

20 ila 40 yaş arasında bu durumlar adeta pik noktasına ulaşmaktadır. 45 yaşından sonra ise bu durumda düşük meydana gelmektedir.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Tedavisi Zor mu?

Antisosyal kişilik bozukluğu tedavisi ise oldukça zordur. Bir psikoterapi uzmanı ile birlikte kontrollü ve uyumlu yapılacak olan çalışmalar ile tedavi mümkündür. Maddi gücü olan kişiler isteklerini yerine getirdikleri ve problem yaşamalarına rağmen isteklerini sağlamış olmaları sebebi ile tedavi isteği altına girmezler. Bu tür bir rahatsızlığa sahip bireyler kendi durumlarının farkında olmadıkları için tedavi arayışına da girmeyeceklerdir. Geç teşhis edilmesi sebebi ile bu olayların tedavileri de uzun soluklu olabilmektedir. Kişilik bozukluğu türüne göre uzmanlar tarafından uygun olan tedavi yöntemleri sunulacaktır. Var olan hatalı düşünce yapısı uzmanlar tarafından değerlendirilecek ve bireyler arasındaki ilişkinin geliştirilmesi için çalışmalar yapılacaktır.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Olan Bireylere Nasıl Davranmak Gerekir?

Çevrenizde bu tür sorunlar yaşayan bir birey olabilir. Antisosyal kişilik bozukluğu olanlara nasıl davranılmalı konusunda araştırma yapıyor olabilirsiniz. Bu tür birine göstereceğiniz davranış ve tepkiler son derece önemlidir. Aşırı sinirli ve agresif bir yapıya sahip olan bu bireyler ikili ilişkilerde ciddi sorunlar yaşayabilmektedir. Kendine ya da karşısındaki kişiye zarar verme eğilimi olan bu bireylere karşı sabırlı, ılımlı ve aynı şekilde güvenle yaklaşmak önem arz etmektedir. Ancak çevrenizde bu tür bireyler var ise yapacağınız en mantıklı şey bir uzmandan yardım almak olacaktır. Kaliteli bir yaşam sürmek bu bireylerin de hakkıdır ve çeşitli yöntemler ile uzmanlar bu tür rahatsızlıkları olan bireylere destek sunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.