Cinsel Terapisi : Bilmeniz Gerekenler

Cinsel Terapisi : Bilmeniz Gerekenler

Cinsel terapisi nedir?

Cinsel terapisi, bireylerin ve çiftlerin cinsel memnuniyeti etkileyen tıbbi, psikolojik, kişisel veya kişilerarası faktörleri ele almalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir konuşma terapisidir. Cinsel terapisinin amacı, tatmin edici bir ilişki ve zevkli bir cinsel yaşam için insanların fiziksel ve duygusal zorluklarını aşmalarına yardımcı olmaktır. Cinsel işlev bozukluğu yaygındır. Aslında, kadınların yüzde 43’ü ve erkeklerin yüzde 31’i yaşamları boyunca bir tür cinsel işlev bozukluğu yaşadığını bildirmektedir. Bu işlev bozuklukları şunları içerebilir:

 • Erektil disfonksiyon
 • Düşük libido
 • İlgi eksikliği
 • Erken boşalma
 • Düşük güven
 • Cinsel uyarana cevap eksikliği
 • Orgazma ulaşamama
 • Aşırı libido
 • Cinsel davranışı kontrol edememe
 • Üzücü cinsel düşünceler
 • İstenmeyen cinsel fetişler

Tatmin edici bir cinsel yaşam sağlıklı ve doğaldır. Fiziksel ve duygusal yakınlık refahınızın temel parçalarıdır. Cinsel işlev bozukluğu meydana geldiğinde, cinsel yaşamı tatmin etmek zor olabilir. Cinsel terapi, cinsel zorluklarınızı yeniden düzenlemenize ve cinsel memnuniyetinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Cinsel terapisi nasıl çalışır?

Cinsel terapisi her türlü psikoterapiye benzer. Durumu deneyimleriniz, endişeleriniz ve hislerinizle konuşarak tedavi edersiniz. Daha sonra terapistinizle birlikte, daha sağlıklı bir cinsel yaşamına sahip olabilmeniz için gelecekte yanıtlarınızı iyileştirmeye yardımcı olacak baş etme mekanizmaları üzerinde çalışıyorsunuz. İlk randevularınız sırasında terapistiniz sadece sizinle veya sizinle ve eşinizle birlikte konuşacaktır. Terapist, mevcut zorluğunuzu işlemek için size rehberlik etmek ve yardımcı olmak için oradadır:

 • Bir kişinin tarafını tutmaya ya da kimseyi ikna etmeye yardım etmek için orada değiller.
 • Ayrıca, herkes kıyafetlerini koruyacaktır. Cinsel terapisti kimseyle cinsel ilişkiye girmeyecek veya kimseye nasıl cinsel yapılacağını göstermeyecektir.

Her seansta, terapistiniz sizi cinsel işlev bozukluğuna yol açabilecek endişelerinizi daha iyi yönetmeye ve kabul etmeye doğru itmeye devam edecektir. Cinsel terapisi de dahil olmak üzere tüm konuşma terapileri hem destekleyici hem de eğitimsel bir ortamdır. Değişim için konfor ve cesaret sağlamak içindir. Muhtemelen terapistinizin ofisini atamalarla terk edeceksiniz. Terapistiniz, yaşadığınız disfonksiyonun fiziksel bir cinsel kaygıdan kaynaklandığından şüphelenirse, sizi bir doktora yönlendirebilirler. Terapistiniz ve doktorunuz belirtileriniz ve semptomlarınız hakkında danışabilir ve daha büyük cinsel sorunlara katkıda bulunabilecek fiziksel endişeleri bulmaya yardımcı olabilir.

Cinsel terapisine ihtiyacım var mı?

Başka bir konuşma terapisti yerine bir cinsel terapisti görmeniz gerekip gerekmediğini belirlemenin bir yolu, yaşamınızın hangi bölümlerinin şu anda hissettiğinizden en çok etkilendiğini analiz etmektir. Yaşam kaliteniz ve duygusal sağlığınız cinsel işlev bozukluğunuzdan büyük ölçüde etkileniyorsa, bir cinsel terapisti görmek iyi bir fikirdir. Aynı şekilde, bir yakınlık eksikliği veya bir partnerle iletişim kurma zorluğu en ciddi kişisel endişeniz olarak ortaya çıkarsa, bir uzman cinsel terapisti başlayacağınız yerdir.

Bir cinsel terapisti nasıl bulabilirim?

Sertifikalı bir cinsel terapisti lisanslı bir psikiyatrist, psikolog, evlilik ve aile terapisti veya klinik sosyal hizmet uzmanı olabilir. Bu akıl sağlığı uzmanları, sertifikalı bir cinsel terapisti olarak akredite olmak için insan cinselliğinde kapsamlı ek eğitimden geçmektedir. Daha kişisel bir tavsiye almak istiyorsanız, sağlık uzmanınız, jinekolog veya ürolog ile konuşun. Birçok doktor, cinsel terapistlerini her gün hastalarıyla tanıştırır ve tavsiye eder. Sizi, kendi tarzınızla yakından uyumlu bir sağlayıcıya yönlendirebilirler. Ayrıca arkadaşlarınızla da konuşabilirsiniz. Samimi detaylar getirmek bazı insanlar için zor olabilir, ancak bir arkadaşınıza sormaktan çekiniyorsanız, sizin ve eşinizin güvenebileceği bir doktor önerebilirler.

Randevunuzdan önce bilmeniz gerekenler

Cinsel terapisine başlamaya hazır olduğunuzda, terapi için kiminle buluşacağınıza karar vermeye hazırlanırken bu dört maddeyi aklınızda bulundurun.

Uygunluğunuzu belirleyin

Terapistler benzersizdir. Başarılı terapi büyük ölçüde terapistinizle ne kadar iyi iletişim kurduğunuza ve onlara ne kadar güvendiğinize ve endişeleriniz de size yardımcı olacak rehberliklerine bağlıdır. Herhangi bir noktada bir cinsel terapisti ile kendinizi rahat hissetmiyorsanız, başka bir tanesine bakın.

Tek veya Çift olarak gidin

Eşinizi yanınızda cinsel terapisine getirmek zorunda değilsiniz. Bazı kişiler için, yalnız cinsel terapisi endişeleri gidermek için yeterlidir. Diğerleri için, her iki kişinin de terapi sırasında hazır bulunması, memnuniyeti artırmaya ve daha güçlü bir bağlantı kurmaya yardımcı olabilir. Partnerinizle tedaviye başlamayı seçtiğiniz hakkında konuşun. Onların dahil olmasını istiyorsanız, sorun.

Size En Yakın Psikoloğa Gidin

Bir cinsel terapistine karar verirken, terapistinizin ofisinin nerede olduğunu ve ulaşmanın ne kadar kolay olduğunu akılda tutmak önemlidir. Randevulara öğle yemeğiniz sırasında, işten sonra veya boş bir günün olduğu rastgele günlerde katılıyor olabilirsiniz. Bazı terapistler ayrıca telehealth seansları sunar, bu nedenle evinizle rahatça onlarla çevrimiçi buluşabilirsiniz. Doktorunuzun ofisine ulaşmanın uygun olduğundan emin olun, aksi takdirde kendinizi önlemek için bahaneler oluştururken bulabilirsiniz.

Tedavi planı

İlk randevunuz sırasında terapistiniz muhtemelen ilk tedavi planınızı sizinle birlikte geçirecektir. Çoğu birey ve çift için, ilk önce birkaç seans gereklidir. Bununla birlikte, tedavi önemli bir fark yarattığında ve terapistiniz gelecekteki zorluklarla başa çıkabileceğinizden emin olduktan sonra, terapistinizin bakımından serbest bırakabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.