Çocuklarda Dikkat Ölçme Testi

Çocuklarda Dikkat Ölçme Testi

Bireylerin, yetişkinlik döneminde sağlıklı adımlar atabilmesi adına çocukluk ve ergenlik zamanlarında karşılaşılan her sorunun profesyonel destek yardımı ile çözüme kavuşması gerekmektedir. Bu süreçte fiziksel sorunlar kadar ruh sağlığı da oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çocukluk döneminde karşılaşılan sorunlar genel olarak ebeveynler tarafından ya da okulda fark edilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ise uzmanlar aracılığıyla yardım alınmalıdır. Çocukluk döneminde en sık karşılaşılan sorun ise dikkat eksikliği ve hiperaktivitebozukluğudur. Bu sorun ise çocuklarda dikkat ölçme testi gibi testler ile teşhis edilebilmektedir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, yaygın olarak çocuklarda görülen ve çocukların okul başarısını ya da sosyal ilişkilerini etkileyen bir sorundur. Aynı zamanda bu bozukluk, çocukların içine kapanık bir birey olmasına da neden olmaktadır. Bu soruna sahip olan çocuklarda genellikle yaşıtlarından daha az dikkat süresi belirtisi görülmektedir. Ayrıca ayrıntılara dikkat edememek, otokontrol sağlayamamak ve sürekli hareket halinde olmak gibi belirtilere de sıklıkla rastlanmaktadır. Bu sorunların teşhisi ise çocuklarda dikkat ölçme testi ile yapılmaktadır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Teşhisi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtilerini gösteren çocuklar Çocuk Psikiyatrisi merkezlerine götürülmelidir. Çünkü burada yapılacak olan gözlem ve testler ile bozukluk teşhis edilmektedir. Bu doğrultuda çocuklarda dikkat ölçme testi olan MOXO, ICD-10 ya da DSM-5 gibi testler uygulanmaktadır. Bu testlerden hangisinin uygulanacağı ise hastalığın şiddeti, belirtileri ve çocuğun yaşına bağlı olarak seçilmektedir.

Çocuklar İçin Dikkat Eksikliği Ölçeği

Aşağıdaki bölümde çocuklarda dikkat ölçme testi bulunmaktadır. Ancak bu test, tanı konulmasını sağlamamaktadır. Sadece uzman bir kişi tarafından desteğe ihtiyacın olunup olunmadığı konusu hakkında yardımcı olmaktadır. Testi ise aşağıdaki maddeleri okuyarak çocuğunuzun davranışları doğrultusunda puanlamalısınız.

Yok: 0 / Bazen: 1 / Sık: 2 / Aşırı Sık: 3

 1. Dikkatini toplamakta zorlanır.
 2. Dikkati kolay bir şekilde dağılır.
 3. Başladığı işleri yarım bırakır.
 4. Sıklıkla eşyalarını kaybeder.
 5. Çok fazla konuşur.
 6. Sürekli olarak hareket halindedir.
 7. Nedeni olmadan evden kaçar.
 8. İsteyerek yalan söyler.
 9. Hayvanlara ve insanlara acımasız bir şekilde davranır.
 10. Kurallara karşı çıkar.
 11. Düşünmeden hareket eder.
 12. Aklı sürekli başka yerdedir.
 13. Düzensiz ve dağınıktır.
 14. Unutkandır.
 15. Sakin bir şekilde oynayamaz.
 16. Sırasını beklemekte zorluklar çeker.
 17. Sürekli olarak söz keser.
 18. Kontrolünü sağlayamaz.
 19. Başka kişileri isteyerek rahatsız eder.
 20. Kolay bir şekilde başkalarını suçlar.

Test bitirildikten sonra eğer toplam puan 20 ve üzerinde olursa uzman bir kişiden yardım almalısınız. Böylelikle çocuğunuza yapılacak olan onaylanmış çocuklarda dikkat ölçme testi ile sorun daha sağlıklı bir şekilde tespit edilecektir. Sonrasında ise uzman psikoloğun yardımıyla sorun daha fazla ilerlemeden önlenebilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.