Çocuklarda Cinsel Eğitim

Çocuklarda Cinsel Eğitim

Okul öncesi dönemde çocuklar kendi bedenlerini ve karşı cinsin bedenindeki farklılıkları merak etmeye başlarlar. Aslında kendi vücudunu ve cinsel organını tanıma genellikle tuvalet eğitimiyle yani 2 yaştan itibaren başlar. Bu dönemde ebeveynlerin çok dikkatli, açık ve net olması gerekmektedir. Çocuklar 4 yaştan itibaren doktorculuk, vücut muayenesi gibi vücudu tanımaya yönelik oyunlar kurmaya başlarlar.

Birbirlerine kendi özel bölgelerini göstererek şu gibi sorular sorarlar :

  • Sen de neden pipi yok?
  • Ben de tuvaletimi ayakta yapabilir miyim?
  • Beni babam doğurmuş. “

Gibi örneklerle çoğaltılabilecek soruları kendi aralarında sormaya başlarlar ve zamanla anne ya da babalarına bu sorularla giderler.

Öncelikle sizlerin cinsel organların isimlerini olduğu gibi söylemeniz gerekmektedir. Erkek cinsel organı için “penis”, kızlardaki cinsel organ için “vajina”.. Cinsel organlara “kutu, pipi, kuku” gibi isimler takılması, çocukların onları bir oyun aracı olarak görmesine ve cinsellikle ilgili algıların karmaşasına sebep olacaktır.

Cinsel organların özel bir bölge olduğunu ona anlatın. Desteklemek için hikaye kitapları, oyunlar ve görsel materyallerden yardım alabilirsiniz. Sorduğu soruları yaş seviyesine uygun bir biçimde cevaplayın, fazla detaya girmeden aklını karıştırmadan ona yardımcı olun. Cinsel terapi pendik Odak Psikoloji Kliniğimize uğrayabilirsiniz.

Eğer yaş seviyesinin üzerinde bir konuyu merak ediyorsa:

“Şimdilik bu kadar yeter, devamını öğrenmen için biraz daha büyümen gerekiyor, o zaman konuşabiliriz.” diyebilirsiniz.

Eğer cinsellikle ilgili sorular sormuyorsa uygun anları yakalayıp siz ona anlatın. Çünkü bu konudaki eğitimi ve bilgiyi verebilecek en güvenilir kişi sizsiniz. Onların başka kaynaklara yönelmesini engelleyecek ve bilgiyi doğrudan sizden alacaktır. Bu durumun da çocuğun cinsel gelişimine pozitif katkısı olacaktır.

Kendine güvenen, bedenini tanıyan ve farklılıkları bilen çocuklar; daha özgüveni yüksek, bilinçli; kendini ve bedenini koruyan çocuklar olarak büyüyeceklerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.